środa, 31 stycznia 2018

Merhaba!
Dzisiaj zajmiemy się Turcją!
Republika Turcji jest państwem leżącym w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, częściowo znajduje się również w Europie. 

Mieszkańcy Turcji to w większości muzułmanie. Turcy chętnie się zaprzyjaźniają i są bardzo gościnni. Przejezdni wzbudzają u nich radość. Częstowanie herbatą czy kawą uznawane jest za wyraz gościnności. Uwielbiają targować się z klientami o cenę, nie są zadowoleni gdy kupujący chce kupić produkt za pierwszą podaną cenę. Rodzina jest bardzo ważną wartością, dlatego spotykane mogą być zaproszenia na kolacje (szczególnie w czasie świąt). Podczas rozmowy z miejscowym wypada unikać tematów poruszających tematykę izraelsko-palestyńską, ponieważ może to wywołać oburzenie. Turcy chętnie rozmawiają o piłce nożnej. Bardzo znanym tureckim posiłkiem jest kebab.

źródło: http://www.koniecswiata.net/europa/turcja/encyklopedia/ludzie-i-kultura/

źródło: http://mlecznepodroze.onet.pl/2016/05/16/stambul-z-polski-juz-od-353-pln-w-dwie-strony/

Stambuł to największe i najludniejsze (ok. 15 mln ludności) miasto Turcji oraz jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. 
W Stambule można zwiedzić: Kościół Hagia Sophia, Pałac Błękitny Meczet, Bazylikę Cysterną, Pałac Bosfor, Meczet Sulejmana oraz Wieżę Leandra.

źródło: https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g293974-Activities-Istanbul.html



niedziela, 21 stycznia 2018

Ciao!
Dziś kolej na Włochy!
Republika Włoska znajdująca się na Półwyspie Apenińskim o pięknej stolicy - Rzymie to kraj atrakcyjny zarówno turystycznie jak i kulturowo. 

Włosi są ludźmi lubiącymi korzystać z pełni życia. Uwielbiają zabawy. Są impulsywni, spontaniczni, weseli oraz gościnni. Ich zwyczajem jest sjesta, czyli czas popołudniu, w którym odbywają drzemkę. Włosi uznawani są za dosyć leniwy naród. Czują ogromny respekt do rodziców i są bardzo przywiązani do rodzeństwa. Włochy są krajem jednonarodowościowym, co oznacza, że w zasadzie nie ma mniejszości narodowych. Oprócz języka włoskiego obowiązuje język: niemiecki, francuski oraz słoweński (w zależności od graniczącego kraju). Wyjątkowym okresem związanym z Włochami jest festiwal masek w Wenecji odbywający się w ostatnią karnawałową sobotę. Odbywa się wówczas parada przebierańców, która łączy w sobie śpiewy, tańce i zadowolenie. Kraj ten słynie z potraw tj.: pizza, lazania, tiramisu oraz przeróżnych makaronów. Jest dostępnych aż po 200 rodzajów pieczywa i wędlin, a rodzajów sera jest dwa razy tyle. 

źródło: http://wlochy.lovetotravel.pl/kultura_wloch

źródło: http://targsmaku.pl/gotowanie/sztuka-kulinarna,643/najlepsze-restauracje-we-wloszech,49652.html

A teraz każdy wie, że czas na...

Koloseum (w starożytności znane jako Amfiteatr Flawiuszów) budowane było w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Mierzy 48,5 m oraz ma długość 188 m, szerokość 156 m oraz obwód równy 524 m. Może pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów. W dniu 7 lipca 2007 r. obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu cudów świata. 
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koloseum

źródło: http://cudaswiata.pl/europa/koloseum.html

niedziela, 7 stycznia 2018

Salut!
Bagietki, wieża Eiffla, ślimaki oraz croissanty. Myślę, że z tym głównie kojarzy nam się Francja.
Kraj znajdujący się w Europie Zachodniej o stolicy miłości - Paryżu.

We Francji widocznie zarysowują się różnice między regionami. Południe ma inny akcent oraz temperament niż północ. Uważa się, że ludzie na południu są bardziej sympatyczni, ale trudniej jest ich poznać. Zaś Bretończycy z północy są bardziej gościnni i łatwiej z nimi nawiązać przyjaźnie. Francuzi uważani są za kulturalny naród, jednak w paryskim metrze panuje "prawo dżungli". Nigdy nie powinno się pytać o zarobki, ponieważ uważane jest to za nieuprzejme. Przy spotkaniu wymienia się powitalne pocałunki. Zależnie od regionu różni się liczba pocałunków - w Bretanii (północno-zachodni region Francji) dwa, a w Paryżu nawet cztery. Mówi się na nie "Bisou bisou". Francuzi uwielbiają rozmawiać o potrawach, serach oraz winach. 

źródło: http://www.koniecswiata.net/europa/francja/encyklopedia/ludzie-i-kultura/

Mogę dodać, że uczę się francuskiego od 6 lat i gramatykę ma zbliżoną do języka angielskiego, ale wymowa to już inna bajka :)

źródło: http://taniecsmakow.blogspot.com/2012/05/francuskie-sniadanie-dla-mamy.html

Wybierając jeden zabytek nie mogłam się zdecydować, ponieważ Francja jest wyjątkowo piękna, więc wybrałam trzy!


Zaczniemy od Pałacu wersalskiego, czyli symbolu francuskiej monarchii absolutnej tzw. ancien regime. W 1682 r. pałac stał się oficjalną rezydencją króla Francji - Ludwika XIV. Obecnie miejsce to jest odwiedzane przez ok. 10 mln zwiedzających rocznie. Znajduje się w nim 700 pomieszczeń z czego tylko 120 udostępnia się publiczności. 
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_wersalski

źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/turystyka/galerie/728147,duze-zdjecie,2,francja-10-najwiekszych-atrakcji-turystycznych.html

A teraz kolej na Mont Saint-Michel (Wzgórze Świętego Michała). Na wyspie zostało wzniesione sanktuarium Michała Archanioła. Zbudowane jest w stylu gotyckim. Rocznie odwiedza je ok. 3,2 mln zwiedzających. 
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mont_Saint-Michel

źródło: http://www.tapeciarnia.pl/tapeta-opactwo-sw-michala-archaniola-na-francuskiej-wyspie-mont-saint-michel

Ostatnim zabytkiem będzie Wieża Eiffla! Najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol miasta i niekiedy całej Francji. W momencie powstania (1889 r.) była najwyższą wieżą na świecie. Jej wysokość wynosi 324 m. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 r. Miała upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_Eiffla

                                źródło: http://news.wjct.org/post/paris-trying-be-nicer-tourists