Ola!
Drugim państwem jakiemu się przyjrzymy będzie Portugalia.
Republika Portugalska to malownicze miejsce o cudownej stolicy Lizbonie, leżące na zachodzie Półwyspu Iberyjskiego.
Tak jak Hiszpanie, Portugalczycy mają w zwyczaju przy pierwszym spotkaniu witać się pocałunkami w oba policzki. Za "wyraz uznania" uważa się komplementowanie kobiet przez mężczyzn min.: okrzykami, trąbieniem czy gwizdaniem. Europejczycy mogą uznać to za chamskie zaczepki, jednak Portugalczycy za zwykłe komplementy. Ważnym słowem jest "respeito" - szacunek. W hierarchicznym społeczeństwie portugalskim wyraźnie odznacza się podział na klasy społeczne, jednak Portugalczycy czują duże poczucie równości - oczekują szacunku od innych. Jednym ze sposobów okazywania jest używanie oficjalnych tytułów oraz zwrotów grzecznościowych, szczególnie w kontaktach z policją, urzędnikami i innymi ważnymi osobowościami (jest to ogromna różnica w porównaniu z Hiszpanami). Również pożegnania mają dość szczególną konstrukcję. Gwałtowne zakończenie rozmowy jest uważane za brak kultury. W Portugalii zakończenie rozmowy często wygląda tak: "Będę już kończyć, do jutra! Buziaczki! Pa! Miłej nocy, śpij dobrze! Buziaki!" Portugalczycy nie obchodzą imienin. W dzień danego święta, miasto, którego jest on patronem organizuje pokaźną i efektywną imprezę.
źródło: http://www.koniecswiata.net/europa/portugalia/encyklopedia/ludzie-i-kultura/
|
źródło: http://www.styl.pl/galerie/podroze/news-festa-na-ulicach-portugalii,nId,977665
Kultura już za nami? Zatem co teraz? Oczywiście najpiękniejsze miasto w Portugalii!
Sintra - tak brzmi przepiękne miasto położone ok. 25 km od Lizbony. Zabytkami miasta są:
- Średniowieczny Zamek Maurów, będący strategicznym miejscem w czasie trwania rekonkwisty (walki chrześcijan o wyparcie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego, trwająca od VIII wieku do XV wieku). Od 1910 r. klasyfikowany jako Pomnik Narodowy, jest również wpisany na listę UNESCO.
źródło: https://duze-podroze.pl/zamek-maurow-w-sintrze/
|
- Pochodzący z okresu romantyzmu Pałac Pena. Został uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Obecnie okazjonalnie urzęduje w nim prezydent Portugalii (Marcelo Rebelo de Sousa) wraz z urzędnikami państwowymi. Wpisany na listę UNESCO.
źródło: https://www.budowle.pl/budowla,palac-pena-w-sintrze
- Dawna letnia rezydencja królów Portugalii, Pałac Narodowy Sintra. Ostatnią mieszkanką pochodzącą z królewskiego rodu była Maria Pia (lata 80. XIX wieku).
Pałac znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi ważną atrakcję turystyczną.
źródło: http://rubyart.pl/2016/12/palac-narodowy-sintra/
- Zabytkowy klasztor Kapucynów w Sintrze, budowany w latach 1548-1560. Składa się z małych kwartałów i przestrzeni publicznych położonych w parafii Sao Martinho.
Jest częścią obszaru Krajobrazu Kulturowego Sintry oraz jednocześnie wpisany na listę UNESCO.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_Kapucyn%C3%B3w_w_Sintrze#/media/File:Capuchos_3.jpg
- Egzotyczna pałacowa willa - Pałac Monserrate. Odrestaurowana w 1858 r. przez Brytyjczyka Francisa Cooka. Architektura inspirowana jest budowlami Mogołów (islamscy władcy północnych Indii) i jest unikalna w skali Portugalii. Jest świetnym przykładem epoki romantyzmu.
źródło: http://blog.bluesky.pl/sintra-zamki-i-palace/
- Rezydencja oraz park Quinta da Regaleira. Kompleks składa się z romantycznego pałacu i kaplicy oraz położonego na stoku gór Sintra rozległego parku. Od 2002 r. jest obiektem chronionym jako obiekt interesu publicznego. Pałac i park są dostępne do zwiedzania za opłatą.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sintra
źródło: https://realtormarina.wordpress.com/2014/06/20/unusual-houses-of-the-world-quinta-da-regaleira/