środa, 27 grudnia 2017

Hola!
Trzecim krajem jakim weźmiemy pod lupę będzie Andora.
Księstwo Andory to państwo o bardzo małej powierzchni: 467,6 km2, graniczące z Francją i Hiszpanią.

Jak już na początku można zauważyć powitanie jest takie samo jak w Hiszpanii. Jest to spowodowane tym, że jako język urzędowy używa się języka katalońskiego. W Andorze mówi się również po portugalsku i francusku. Najważniejszą wartością jest rodzina. 
W sporej części firm czy przedsiębiorstw stanowiska zajmują członkowie rodziny w zależności od wykształcenia oraz umiejętności. Około 60% mieszkańców żyje w stolicy - Andora (22 256 mieszkańców wg. danych z 2011 r.) oznacza to, że jest krajem dobrze zurbanizowanym. 

żródło: http://www.odyssei.com/pl/culture/andora.php

źródło: https://villsethnoatlas.wordpress.com/2012/12/01/udmurci-3/

Teraz czas na...
Jakieś ciekawe a zarówno piękne miejsce w Andorze!

Madriu-Perafita-Claror to dolina lodowcowa położona w południowo-zachodniej części Andory. W 2004 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kiedyś uprawiano tam pszenicę, żyto i winorośl oraz wytapiano żelazo. Aktualnie nieliczni mieszkańcy doliny żyją głównie z turystyki i hodowli bydła. Jest to idealne miejsce na odpoczynek oraz spacery. 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Madriu-Perafita-Claror


źródło: http://visitandorra.com/en/nature/madriu-perafita-claror-valley/

sobota, 16 grudnia 2017

Ola!
Drugim państwem jakiemu się przyjrzymy będzie Portugalia.
Republika Portugalska to malownicze miejsce o cudownej stolicy Lizbonie, leżące na zachodzie Półwyspu Iberyjskiego.

Tak jak Hiszpanie, Portugalczycy mają w zwyczaju przy pierwszym spotkaniu witać się pocałunkami w oba policzki. Za "wyraz uznania" uważa się komplementowanie kobiet przez mężczyzn min.: okrzykami, trąbieniem czy gwizdaniem. Europejczycy mogą uznać to za chamskie zaczepki, jednak Portugalczycy za zwykłe komplementy. Ważnym słowem jest "respeito" - szacunek. W hierarchicznym społeczeństwie portugalskim wyraźnie odznacza się podział na klasy społeczne, jednak Portugalczycy czują duże poczucie równości - oczekują szacunku od innych. Jednym ze sposobów okazywania jest używanie oficjalnych tytułów oraz zwrotów grzecznościowych, szczególnie w kontaktach z policją, urzędnikami i innymi ważnymi osobowościami (jest to ogromna różnica w porównaniu z Hiszpanami). Również pożegnania mają dość szczególną konstrukcję. Gwałtowne zakończenie rozmowy jest uważane za brak kultury. W Portugalii zakończenie rozmowy często wygląda tak: "Będę już kończyć, do jutra! Buziaczki! Pa! Miłej nocy, śpij dobrze! Buziaki!" Portugalczycy nie obchodzą imienin. W dzień danego święta, miasto, którego jest on patronem organizuje pokaźną i efektywną imprezę.

źródło: http://www.koniecswiata.net/europa/portugalia/encyklopedia/ludzie-i-kultura/


źródło: http://www.styl.pl/galerie/podroze/news-festa-na-ulicach-portugalii,nId,977665

Kultura już za nami? Zatem co teraz?
Oczywiście najpiękniejsze miasto w Portugalii!


Sintra - tak brzmi przepiękne miasto położone ok. 25 km od Lizbony. Zabytkami miasta są:

- Średniowieczny Zamek Maurów, będący strategicznym miejscem w czasie trwania rekonkwisty (walki chrześcijan o wyparcie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego, trwająca od VIII wieku do XV wieku). Od 1910 r. klasyfikowany jako Pomnik Narodowy, jest również wpisany na listę UNESCO.  

źródło: https://duze-podroze.pl/zamek-maurow-w-sintrze/

- Pochodzący z okresu romantyzmu Pałac Pena. Został uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Obecnie okazjonalnie urzęduje w nim prezydent Portugalii (Marcelo Rebelo de Sousa) wraz z urzędnikami państwowymi. Wpisany na listę UNESCO.

źródło: https://www.budowle.pl/budowla,palac-pena-w-sintrze

- Dawna letnia rezydencja królów Portugalii, Pałac Narodowy SintraOstatnią mieszkanką pochodzącą z królewskiego rodu była Maria Pia (lata 80. XIX wieku).
Pałac znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi ważną atrakcję turystyczną.

źródło: http://rubyart.pl/2016/12/palac-narodowy-sintra/

- Zabytkowy klasztor Kapucynów w Sintrze, budowany w latach 1548-1560. Składa się z małych kwartałów i przestrzeni publicznych położonych w parafii Sao Martinho.
Jest częścią obszaru Krajobrazu Kulturowego Sintry oraz jednocześnie wpisany na listę UNESCO.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_Kapucyn%C3%B3w_w_Sintrze#/media/File:Capuchos_3.jpg


- Egzotyczna pałacowa willa - Pałac Monserrate. Odrestaurowana w 1858 r. przez Brytyjczyka Francisa Cooka. Architektura inspirowana jest budowlami Mogołów (islamscy władcy północnych Indii) i jest unikalna w skali Portugalii. Jest świetnym przykładem epoki romantyzmu. 

źródło: http://blog.bluesky.pl/sintra-zamki-i-palace/

- Rezydencja oraz park Quinta da Regaleira. Kompleks składa się z romantycznego pałacu i kaplicy oraz położonego na stoku gór Sintra rozległego parku. Od 2002 r. jest obiektem chronionym jako obiekt interesu publicznego. Pałac i park są dostępne do zwiedzania za opłatą.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sintra

źródło: https://realtormarina.wordpress.com/2014/06/20/unusual-houses-of-the-world-quinta-da-regaleira/


sobota, 9 grudnia 2017

Hola!
Pierwszym krajem jakiemu się przyjrzymy będzie Hiszpania.
Jest to przepiękne miejsce o niezwykłym krajobrazie na południu Europy, leżące na Półwyspie Iberyjskim.


Hiszpanie podczas pierwszego spotkania nie podają sobie ręki, ale całują w oba policzki. Lubią spotykać się w dużym gronie, są bardzo towarzyscy więc normalną rzeczą będzie jeżeli w restauracji nagle zacznie ktoś śpiewać i tańczyć a do niego dołączą się inni. Są mistrzami "życia chwilą". Nawiązując do zabawy, zaczyna się ona dość późno ok. pierwszej w nocy, wcześniej Hiszpanie idą na kolacje do restauracji lub baru. Bywają sklepy, w których pracownicy zwracają się do klientów lecz głównie klientek "skarbie", "piękna", "kochanie" itp. Są bardzo wyluzowani. 
Wadami Hiszpanów jest min.: niepunktualność i niesłowność. Kwadrans a czasami nawet półgodziny spóźnienia są rzeczą naturalną. Żyją spokojnie, odkładając wszystko na ostatnią chwilę. 
W ciągu miesiąca jest przynajmniej jeden dzień wolny, w którym zamykane są urzędy, banki oraz sklepy a Hiszpanie świętują, uczestniczą w paradach lub dyskotekach.

źródło: http://www.koniecswiata.net/europa/hiszpania/encyklopedia/ludzie-i-kultura/ 

źródło: http://wiadomosci.com/dzis-parady-karnawalowe-w-hiszpanii/


Teraz przejdziemy do przepięknej budowli znajdującej się w Hiszpanii. Umieszczona w Barcelonie - Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) jest secesyjnym kościołem, którego budowę rozpoczęto w 1882 r. 


źródło: https://www.polityka.pl/galerie/1600011,16,co-i-jak-fotografuja-drony.read

Projektantem został Antonio Gaudi, który poświęcił jej ostatnie 15 lat swojego życia. Budowę wieży kościoła ukończono w 1920 r. 
W 2005 r. znalazła się na liście dziedzictwa UNESCO w Europie. 
Z powodu organicznej formy budowli oraz niepowtarzalności detali architektonicznych do dziś nie udało się jej dokończyć. Przewidywany koniec prac datuje się na 2026-2028 r.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sagrada_Fam%C3%ADlia


źródło: https://www.geekprocamera.com/adventures/action-camera-top5-attractions-in-barcelona/attachment/action_camera_sagrada_familia/